One Page Web Tasarım Nedir?

One Page tasarım adından da anlayabileceğiniz üzere ” Tek Sayfa ” şeklinde olan Web Sitesi demektir. One Page tasarım anlayışı erişim kolaylığı açısından diğer sitelere göre daha rahat bir kullanım sağlar. Üzerinde yine menü seçenekleri, iletişim haritaları, formlar, grafikler vb. bulunabilir. Tüm içeriğinizin yani tüm sayfalarınızın tek bir linkte birleştiğini düşünebilirsiniz. Detaylı bir örnek görmek isterseniz SUPRA DİJİTAL AJANS web sitesini buradan ziyaret edebilirsiniz.

One Page sitelerin kolay kullanım sunduğu doğru olsa da Google açısından düşündüğümüzde tek başına yeterli olmayacaktır. Bu noktada farklı diğer uygulamalarla arama motorlarındaki yerimizi sağlamlaştırmamız gerekir.

Bir Web Sitesinde ilk ve en gerekli şeylerden biri sayfanın hızlı açılmasıdır. Tek sayfa düzeni tekrar yüklemeye ihtiyaç duymadığından ziyaretçilerin sayfada daha fazla süre geçirmesini sağlar.

One Page tasarımların bize bir hız kattığı aşikardır fakat sırf tek sayfa tasarım olsun diye uygun olmayan bir projede one page tasarımı kullanırsak bize faydadan çok zararı dokunabilir. Bu nedenle tasarım aşamasında tüm detaylar gözden geçirilmeli ve gerçekten ihtiyacımız var ise bu tasarım türü tercih edilmelidir.