UI ve UX Nedir? Neden Önemlidir?

UI ve UX Nedir?

UI Design (User Interface Design) kelimesinin kısaltılmış halidir. Kullanıcı ara yüzü olarak Türkçeye çevirebiliriz. UX ise User Experience yani kullanıcı deneyimi demektir.

UI Neden Önemlidir?

Geçmiş yıllarda genelde site sahibinin zevkine göre yapılan Web Siteleri görmekteydik. Günümüzde Web Masterlar tasarımı yaparken önemli etkenin kullanıcı olduğunu bilerek hareket etmektedir. UI, bizim müşteriye göstereceğimiz vitrinimizdir. Bugün sadece Web Hizmetlerinde değil hemen her sektörde bu terim kullanılmaktadır.

UX Neden Önemlidir?

UX soyut bir kavramdır. UI da verilen somutluk UX de geçerli değildir. Tasarımın farkında olmak veya hissetmek olarak tanımlayabiliriz. Web Siteleri bize görsel olduğu kadar duyusal bir etkileşim de sağlamak zorundadır. Deneyimi kolay ve çözüm odaklı Web Sitesi hem müşterilerimizi mutlu edecek hem de etkileşimi arttıracaktır.

UI, UX olmadan sadece somut bir kavram olarak kalacaktır. Tasarımınıza ruhunuzu UX ile yansıtacağınızdan bu iki kavramı birbirinden ayrı düşünmek bize zaman kazandırmış olsa da uzun vadede bize olumsuz geri dönüşler sağlayabilir. Siz de en iyi Kullanıcı Deneyimi için hemen Supra Dijital Ajans ile iletişime geçin.